Prázdniny jsou za dveřmi, jaká pravidla nastavit našim dětem?

Prázdniny jsou v prvé řadě odpočinek od školní docházky, to ale neznamená, že nebudou mít žádný řád nebo žádná pravidla. To by vám potomci velmi rychle zvlčeli a v září by pak nebyli schopni se znovu začlenit do vytvořeného systému. Proto potřebujeme pravidla, kterými se děti budou řídit.
nadšení ze hry
Pravidlo č. 1.: Učení pokračuje
Čistě proto, že nemusí dítě chodit každý den do školy, neznamená to, že úplně zavrhne veškeré učení. Zvláště ty nejmladší děti by neměly přes prázdniny zapomenout číst a psát, proto byste občas s nimi měli napsat například pohled nebo dopis z dovolené, případně přečíst pohádku nebo dvě.
·         Pokud se vaše dítko učí cizímu jazyku, občas se ho zeptejte na nějakou frázi, zvlášť pokud jste na dovolené.
strakaté kecky
Pravidlo č. 2.: Dítě by mělo být i venku
Nejenom se doma válet u televize, laptopu a tabletu, ale také vykouknout ven. Ujistěte se, že děti netráví všechen volný čas jenom doma ve svém pokoji, zalezlé u svého notebooku, kde jenom od rána do večera hrají hry. Musí s vámi jít také ven, nebo jít někam se svými kamarády.
·         Navrhněte, aby šlo dítě alespoň jednou za den ven
·         Pokud máte rodinný dům, mělo by vaše dítě trávit stejný čas venku (třeba jenom na zahradě) jako v domě

Pravidlo č. 3.: Zušlechťující zábava
Doporučte dítěti, aby si začalo například číst, učit se něčemu novému, vyšívat, plést, nebo třeba procvičit hru na nějaký hudební nástroj.
spaní s plyšákem
Pravidlo č. 4.: Starost o domácnost
Pokud je dítě doma a nemá brigádu ani nic na práci, pravděpodobně by mělo mít na starosti chod domácnosti. Mělo by se naučit vařit a péct, pokud jde o starší děti, ty mladší by měly být schopné vyvenčit psa, mýt nádobí, vynášet koš nebo obstarat úklid. Je načase je naučit, že všichni máme povinnosti a nikdo se nemůže jenom bavit a nic nedělat.