Krvelačná Kálí?

Pro moderní vnímání světa je nejzáhadnější postavou hinduistického panteonu. Bohyně Kálí. Její zrození popisuje mnoho příběhů. Ten nejznámější vypráví, že se narodila z hněvu bohyně Durgy. Když Durgu napadli démoni, zrodil se v ní velký hněv. Aby je porazila, musela se stát mnohem temnější než oni. Zrodil se v ní hněv tak velký, že se jí otevřelo čelo a z něj vyskočila černá Kálí. Pak všechny démony zahubila. Její jméno pochází ze slova kála – čas. Představuje moc času, který všichni vnímáme. A jsme proti němu bezmocní.

posvátný oheň

Bohyně smrti a zkázy. Archetyp Kálí v sobě nese velkou temnou energii. Je zobrazována, jak stojí na ležícím těle svého chotě Šivy. Na pozadí je spalovací či pohřební místo nebo válečné pole. Jsou tam zohavená mrtvá těla. Šiva má tělo světlé, nahá Kálí je zbarvena temně modře až černě. Vlasy má neupravené, vyplazený jazyk. Má tři oči a čtyři ruce. Hrozivě působí sukně z lidských rukou a náhrdelník z padesáti lebek. K tomu všemu má v rukách uťatou hlavu a zakrvácený meč.

Co to všechno znamená? Nahota má představovat nekonečný vesmír stvořený bohem. Černá barva to, že vše se rozplyne v čase bez stopy předchozí existence. Ruka je symbol práce, sukně z lidských rukou představuje její potěšení z plodů lidské práce. Vlasy – nespoutaná svoboda. Co ty lebky? Mají symbolizovat padesát písmen abecedy, padesát zvuků prvopočátku vesmíru. To, že stojí na těle Šivy, znamená, že bere svou velkou energii z něj. Nemůže existovat sama o sobě. Když se Kálí rozhněvala, byla nebezpečnější než Šiva, ale právě pouze on, její manžel, ji dovedl zastavit. Oba se zdržují na kremačních posvátných místech. Jako mocní ochránci mohou vstoupit do srdcí a mysli těch adeptů, kteří se rozhodnou nabýt velkého vědění a moci. A zároveň se při tom nebojí zajít na hranici života a smrti.

více těl v jednom

Zobrazované polohy jejích rukou – mudry – zaručují prý ochranu a poskytují laskavost. Svým vystrašeným dětem jimi říká: “Neboj se, já jsem tvá drahá matka!“ Není jen hrůza. Kálí je i nespoutaná radost a mír věčné noci. Je ztělesněním velké ochrany i velké destrukce. Protože život a smrt jdou ruku v ruce.