Od 15 pro všechny

Brigádu lze vykonávat na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Je třeba pečlivě zvážit, kterou variantu si vybrat, protože je třeba si ohlídat daně. Studenti je do určité vydělané částky neplatí. Nejste si jisti? Zajděte se pro jistotu zeptat na finanční úřad. Teď už jen stačí vybrat tu správnou práci.

Jednorázové brigády– ty jsou z pohledu mladých studentů prahnoucích po nějaké té koruně navíc nejvyhledávanější. Nezaberou zpravidla tolik času, a nemusí se jim věnovat pravidelně. Jde nejčastěji o sezónní práce – úklid sněhu, instalace vánoční výzdoby v obchodních centrech, jednorázové úklidy, umývání aut, nebo třeba výběr vstupného v ZOO.

Dlouhodobější– ty si mohou dovolit děti, které nemusí daleko dojíždět, a školní rozvrh jim dovoluje skloubit brigádu se školou. Najít takovou brigádu nebývá vždy snadné, a i zde jde nejčastěji o sezónní práce typu práce za pokladnou, dozor na koupališti nebo prodej zmrzliny ve stánku.

Jaké práce jsou zcela nevhodné?
· Fyzicky velmi náročná práce, např. vyskládávání zboží, montáž ve fabrice, a další podobné práce, kde je třeba mít velkou fyzickou zdatnost
· Psychicky náročné práce – patří sem například hlídání dětí, různé finanční služby, prodej kosmetiky, protože děti i ve věku na střední škole nemají zcela vyvinutý smysl pro zodpovědnost. Z těchto prací může vzejít hodně psychických problémů i problémů pro jejich okolí, jako je zejména hmotná škoda.

Po čem se dívat?
· Úklid– nejde o příliš těžkou práci, brigádníci se shání pravidelně
· Umývání vozů– jde o lehkou práci, často za dobré peníze
· Doručování letáků– bývá sice dlouhodobější, ale dítě si osvojí smysl pro zodpovědnost a bude mít pravidelný přísun peněz
· Doučování– pokud je vaše dítě dobré třeba v jazycích nebo v matematice, může svoje vědomosti předávat slabším spolužákům za úměrně vysoký finanční obnos

Hledejte včas– nabídky brigád se na internetu objevují už od jara, je proto dobré inzeráty procházet pravidelně, a pokud vás nabídka zaujme, je třeba jednat rychle, aby na vaše dítě nějaké místo zbylo.