Základní formou odpočinku je zdravý spánek

Nejpřirozenější potřebou každého člověka je zdravý spánek. Dodává tělu sílu v podobě obnovy energie, zklidnění mysli a psychického uvolnění. Každý pátý dospělý má v dnešní populaci se spánkem problém. Hlavní příčinou jsou velké starosti, stres a podmínky vlastního spánku. Někteří dávají přednost, před kvalitním a dostačujícím spánkem, poslouchání televize nebo sledování notebooku přímo v posteli a to je zásadně špatně. Dlouhodobí deficit kvalitního spánku může být příčinou deprese, trávicích potíží nebo srdečním onemocněním.

dítě
 
Technika usínání
První podmínkou zdravého spánku je správné usínání. Při usínání zažeňte všechny negativní myšlenky, zapomeňte na starosti a úkoly, které Vás čekají a ulehněte v klidu a uvolněni. Někomu pomůže na zklidnění mysli relaxační hudba, někoho uklidní krátká procházka na čerstvém vzduchu jiného představa uvolnění, pocit příjemného prostředí a pocit bezpečí. Tyto možné způsoby spojené s usínáním možná u někoho nebudou fungovat ihned, ale po nějaké době si na tyto metody zvyknete a budou daleko jistější než počítání oveček.
 
Teplota pro spánek
Před usnutím se doporučuje, místnost, ve které spíte, intenzivně vyvětrat. Současně, je spánku prospěšné, snížit teplotu asi o tři stupně než byla teplota, při které jsme například sledovali televizi. Chladnější prostředí působí příznivě na organismus, který se lépe uvolní a relaxuje.

opalování
 
Zlepšení spánku
Aromatické účinky některých bylinek, které také nazýváme uspávací bylinky, jsou již známé odpradávna. Jednou z nich je levandule, která má prokázaný vliv na lepší spánek. Proto se doporučuje před spánkem použít různé olejíčky, mastičky, krémy, spreje, koupelové směsi nebo polštářky s výtažky právě levandule.
 
manželé

Místo spánku            
Manželská postel by měla být minimálně 1,6 metrů široká, aby se člověk mohl pohodlně při spánku otáčet. Pro ty, kdo spí na břiše z důvodu bolesti zad, by měl spát na tvrdší matraci. Ideální při koupi postele je zdravotní lamelový rošt a zdravotní matrace. Rošty můžeme volit jako pevné, polohovatelné nebo elektricky ovladatelné.