Konečně svoboda!

Co si budeme povídat, covid za poslední dva roky změnil naše životy a naše plány. Částečně on a částečně vláda, která vydávala nejrůznější omezení, ať už to mělo efekt nebo nemělo. Zákaz návštěvy restaurací, složité postupy pro cestování do zahraničí a příjezd zpátky, zákazy hromadný akcí apod.

Letošní léto se konečně situace uklidnila, možná proto, že většina již nemoc prodělala, mnoho lidí se nechalo naočkovat a celkově, začínáme chápat, že covid je škaredá nemoc, ale určitě se nám nepodaří ji vymýtit, musíme se s ní naučit žít. A tak se všichni letos snažíme všechno dohnat. Mnozí z nás se konečně dostali na koncert nebo festival, kde měli dva roky koupené lístky, ale termín se stále odkládal. Konečně se mohou pořádat hromadné akce, promítání letního kina, soutěže apod. Rodiny vyrazily k moři a užívají si slunce a slané vody. Taky proto, že dva roky šetřily, tak si to teď chtějí užít.

koncert

Jenže stále se nám může stát, že onemocníme. Pokud se u nás objeví příznaky virózy, měli bychom být ohleduplní ke kolegům v práci, ale i k našim blízkým, kteří s námi bydlí a měli bychom si udělat antigenní testy z nosu Covidexpert. Onemocnět můžete kdykoliv, i po třech dávkách očkování, a určitě nechcete nemoc šířit mezi ostatní lidi a zkazit jim například dovolenou tím, že je nakazíte.

moře

Pokud zjistíte, že jste pozitivní, měli byste se okamžitě stáhnout bokem všech lidí a zavolat svému ošetřujícímu lékaři, který vás pošle na PCR testy, které pozitivitu potvrdí nebo vyvrátí. Covid je mezi námi a už tady zůstane. Nikdo, ani hygienici a lékaři si netroufnout říct, jaký bude další vývoj. Čekali podzimní vlnu a ona přišla už letní. Ale co víme, že očkování snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu, že je možné nemoc dostat opakovaně a že vir tvoří stále nové a nové mutace, ale to neznamená, že jsme nad ním už nevyhráli.