Je hypotéka po insolvenci dobrý nápad?

Důvodů, proč lidé kupují nemovitosti, a to i na hypotéku, je mnoho. To platí dnes, v době jejich prudce rostoucích cen, více než kdy jindy. Často se totiž nejedná o to najít si bydlení, nýbrž o způsob, jak vyřešit svou finanční situaci.

Představa je v tomto případě jednoduchá: jsme ve finanční tísni, například po insolvenci. Vezmeme si tedy hypotéku a koupíme dům či byt. Ten během doby stoupne na ceně, a my jej po čase prodáme s vysokým ziskem. A vzhledem k tomu, že je možné prodat i nemovitost zatíženou hypotékou, nemusíme čekat i deset let, než ji splatíme.

Tato strategie, tedy hypotéka po insolvenci s tím, že se jí po nějaké době zbavíme, však není ani zdaleka tak výhodná, jak se může na první pohled zdát. Má totiž hned několik závažných háčků, které mnohým lidem nemusí být na první pohled patrné.

klíč od nového domu

V první řadě je to fakt, že prodat nemovitost zatíženou hypotékou rozhodně není nic snadného. Jen málokdo bude ochoten takovou koupit. Většina lidí počká, až bude k dispozici taková, která je bez závazků, byť i za poněkud vyšší cenu.

Také co se financí týče, není to až tak ziskové ani v případě, že se nám skutečně podaří ji prodat. Musíme totiž počítat s tím, že naše náklady budou muset zahrnout nejen původní kupní cenu, ale také úroky a poplatky z hypotéky plus splátky, které jsme do doby prodeje splatili. Jen tak ji skutečně prodáme se ziskem.

rostoucí ceny nemovitostí

Samotné splácení představuje další poměrně vážný problém: Pokud jsme ve špatné finanční situaci, je velmi pravděpodobné, že nebudeme mít ani dostatek peněz na to, abychom hypotéku dokázali bez problému splácet. A v takovém případě samozřejmě poneseme následky. Nehledě na to, že nemovitost, u které je na hypotéce dluh, nikdo nekoupí.

Proto, ačkoliv investice do nemovitostí bývají často výhodné, toto rozhodně není ten případ. Lepší je zde se poohlédnout po jiném řešení, které nezahrnuje další zadlužení. Jen tak se můžeme dostat zpět na nohy.