Jak vybrat hypotéku, která se přizpůsobí vašim potřebám?

Hypoteční produkt je pro mnohé jedinou možností, jak si splnit sen o vlastním bydlení. Každoročně prodejní cena stavebních pozemků a nemovitostí vzroste i několikanásobně a tak nezbývá než sáhnout právě po hypotéce, která nám pomůže tento sen zafinancovat. S vidinou, že třeba dalších let budeme tento přepych splácet. Jednou si ale skutečně budeme moci říci, že bydlíme skutečně ve vlastním a to za to přeci stojí!

půjčení peněz

Je potřeba si hned na začátku říct, že ta nejlevnější hypotéka https://www.fahd.cz/, nemusí být vždy skutečně nejlevnější. Levný produkt se totiž může nakonec několikanásobně prodražit. Jak tedy nic neopomenout a jaké parametry by nás při výběru té pravé hypotéky měly zajímat.

Poplatky za postupné čerpání hypotéky

S těmito poplatky se setkáme hlavně v případě výstavby nebo rekonstrukce, kdy banka peníze z úvěru uvolňuje postupně dle fáze výstavby. U takových hypoték však poplatky za postupné čerpání můžou růst až do astronomických výšin. Většina bank má prvních pět čerpání zpravidla zdarma, pokud však potřebujete například čerpat vícekrát po menších částkách, připravte se na poplatky navíc.

počítání financí

Při výstavbě nebo rekonstrukci je postup vcelku neměnný, žadatel nejdříve investuje vlastní zdroje a následně si je nechá proplácet. Přitom banka vždy uvolní jen takovou sumu peněz, která nepřekročí 90% aktuální ceny dané nemovitosti, na které má banka zástavní právo. Tento způsob čerpání peněž je o poznání komplikovanější než běžný hypoteční úvěr a je s ním spojena celkem rozsáhlá administrativa. Na druhou stranu jsou pro mnohé žadatele bez nemovitosti možným řešením, jak začít stavět.

Poplatky za odhad nemovitosti

I když se v případě čerpání hypotéky v řádech miliónů jedná o zanedbatelnou částku, je přesto dobré o ní hovořit. Standartní výše za odhad nemovitosti činí okolo 4 000 Kč. Některé banky však nabízí expresní zhodnocení, které je pro klienty zcela zdarma, případně za poplatek o půlku levnější.