Nemusíte mít nutně zděný dům

Většina z nás touží po vlastním bydlení. Někteří dávají přednost útulnému bytu. Další touží po vlastním rodinném domě. Ať zvolíte ten či onen druh bydlení, bude vás to stát opravdu nemalé peníze. V případě, že se rozhodnete pro pořízení rodinného domu, dobře si promyslete, z jakého materiálů budete stavět. Jestli jste rozhodnuti pro zděnou stavbu, počítejte s tím, že pořizovací cena domu bude o něco vyšší než, když zvolíte například dřevostavbu. Celková dostavba zděného domu bude trvat o něco déle.
les za domem.jpg
Jak a podle jakých kritérií se máme rozhodnout pro ten správný materiál?
Vyznavači tradičních hodnot zvolí nejspíš zděný dům. Jeho výhodou je určitě delší životnost než u dřevostaveb. Ty jsou zase ekologičtější a stavba domu je mnohonásobně rychlejší. Bydlet můžete prakticky už za několik měsíců. Kvalitně postavené dřevostavby patří k energeticky úsporným domům. Dřevěný dům rychleji vytopíte. Teplo, ale déle udrží dům zděný. Pokud si zvolíte dřevostavbu, dbejte na to, aby bylo použité dřevo řádně ošetřeno. Je to důležité, abyste v budoucnu předešli problémům s řešením plísní nebo napadením škůdci. Obojí se pak obtížně řeší.
Z hlediska nebezpečí požáru bude mít prvenství zděná stavba. Ta odolá ohni mnohem delší dobu. Dalším plusem zděných staveb je větší odhlučněnost než u staveb ze dřeva. Přeci jen silné zdivo, bude více tlumit zvuky nejen uvnitř domku, ale odhlučněni budete i zvenčí.
Na druhou stranu v Kanadě, USA i ve Skandinávských zemích se dřevěné domy staví zcela běžně. Dřevo je totiž v těchto zemích plnohodnotný stavební materiál.
žebřík v kuchyni.jpg
Jestli chcete zvolit dům s ještě nižší pořizovací hodnotou, než jsou dva výše uvedené, zkuste popřemýšlet o možnosti pořídit si mobilní dům.
Pokud jste skálopevně rozhodnuti, že si domeček pořídíte, určitě každý pro sebe najdete vhodné řešení i materiál, ze kterého se nakonec rozhodnete dům postavit.