Klec pro morče je základ

Máte v úmyslu pořídit svým dětem malé zvířátko, které je naplní štěstím, budou se o něj starat s láskou a odmění se jim radostí ze života? Zkuste morče.

morče

Co budete potřebovat

Klec – vzhledem k tomu, že jde o zvířátko nenáročné a s minimálními nároky na živobytí, stačí mu opravdu málo. Je vděčným společníkem, dobře si rozumí s malými dětmi, není agresivní, ale pamatujte, že má rádo společnost. Ve své domovině se pohybuje ve skupinách a tak bychom je neměli chovat jako samotáře. Bohužel mu nestačí přítomnost chovatelů, vyžaduje jednoho nebo více morčecích kamarádů. Snažte se tedy přizpůsobit jeho požadavkům a vybírejte klec pro morče tak, aby byla dostatečně prostorná a dokázala pojmout alespoň dva nebo tři jedince. Ti dorostou do velikosti zhruba 25 cm na délku, k životu jim postačí i méně prostoru, zvláště, budete-li je občas pouštět volně po bytě nebo je umístíte v létě do zahradního výběhu.

Mazlení – nejsou to typická přítulná zvířátka jako kočky nebo psi, co je můžete brát do náručí, a usadí se vám na klíně, ponechte jim více volnosti a svobodného pohybu. Pokud je budete brát do rukou, tak raději jen výjimečně.
Krmení – ideální je čerstvá luční tráva bez příměsí jedovatých rostlin, v zimním období kvalitní seno. Tento potravní základ můžeme doplnit vhodnými druhy zeleniny nebo ovoce, mají ráda jablka, mrkev, čínské a hlávkové zelí, okurku. Vyhněte se paprice, cibuli, česneku a dalším aromatickým druhům, stejně tak exotickému ovoci, zejména citrusům. Nezapomeňte také na přísun čerstvé pitné vody, nejlépe z napáječky.

klec

Podestýlka – papírové pelety nebo dřevěné hobliny zbavené prachu jsou velmi levné a váš rozpočet nijak nezatíží. Výměna podestýlky by měla probíhat jednou týdně, většinou však bývá čistá, neboť se zvířata naučí chodit na toaletu pouze na jediné místo uvnitř klece. Do příbytku také patří vhodný úkryt, nejlépe v podobě vkusného domku z přírodního matriálu, který mohou morčata okusovat.