Výhodná spojení

Znáte anglické slůvko pooling? Přesný překlad není důležitý, protože je to jeden z těch výrazů, který se dostal do světa a má jistě základ v překladu – shromažďování, ale dostal i trochu širší spojitosti. Pooling můžeme brát jako sjednocení něčeho ve prospěch více firem, třeba když se výrobci mobilů domluví, že všechny koncovky nabíječek budou mít stejný konektor. Stručně řečeno, firmy se domluví na stejných věcech a v konečném důsledku z toho mají všichni prospěch.

Je pár věcí, na které by se dalo použít slovo pooling a jednou z nejčastějších je přeprava a věci s ní spojené. Například europalety, mají standardizované rozměry a tak víte, že pokud přepravujete zboží na europaletě, můžete použít vysokozdvižný vozík a vždy europaletu naberete a odvezete kam budete potřebovat.

smlouva

Poolingové služby vám může nabídnout i firma, která vyrábí kontejnery a přepravky. Není přece nic praktičtějšího, než když jednotlivé kontejnery do sebe zapadají a tím pádem se dají stohovat a ušetří spoustu prostoru při přepravě. A pooling znamená, že firma vyrábějící přepravní kontejnery vám je půjčí, vy v nich převezete své zboží a firma si je opět vezme zpět k sobě. Zkontroluje jejich poškození a pak vám je opět nabídne k další přepravě.

Slovo pooling zná i finanční svět. Opět se jedná o shromáždění, v tomto případě několika bankovních účtů, a to za účelem optimalizace, aby se žádný z účtů nedostal do mínusu.

smlouva

Pooling znamená spojení čehokoliv, aby se minimalizovaly ztráty a rizika.

Do češtiny se dostává mnoho anglických slovíček, které nepřekládáme. Jsou to většinou slovíčka z IT oborů nebo i z oborů finančních a podnikatelských. I když mají své přesné překlady, používáme spíš jejich přenesené významy. Ne vše je nutné překládat, pokud nezapomeneme na rodný jazyk. Mohlo by se totiž stát, že se v překladu ztratí význam slova.